Nocne Manewry – Służb Ratowniczych

W dniu 16.08.2018 r. w godzinach 18:00-23:00 na Oświęcimskich Krukach komorze ,,C” prowadzone były ćwiczenia w ramach współpracy między jednostkami podległymi MSWiA. MWOPR wraz ze współorganizatorem SAR DT PSIEEGO.PL podjęło się pierwszego tego typu przedsięwzięcia na terenie Powiat Oświęcimski, gdzie służby miały prowadzić wspólne działania na obszarze wodnym. W manewrach udział brali Policjanci z KPP w Oświęcimiu, Strażacy z JRG Oświęcim, OSP BrzezinkaOSP Oświęcim. Głównym założeniem była praca po zachodzie słońca przy sztucznym oświetleniu. Nocne działania ratownicze są niewątpliwie bardzo trudne i nieprzewidywalne dlatego ważne jest aby ratownicy byli przygotowani na każde warunki.
W trakcie ćwiczeń prowadzone były poszukiwania przez płetwonurków wędkarza którego ciało opadło na dno zbiornika.
Strażacy i ratownicy wodni zmagali się z wywrócona łodzią wiosłowa przy założeniu 1 i 2 poszkodowanych. Wyciągnięcie poszkodowanych, transport łodzią motorową, podjęcie RKO z wykorzystaniem AED, zabezpieczenie poszkodowanego, przekazanie ZRM.
Poszukiwania prowadzone przez kandydatów i zespoły ratownicze z psami z pokładu łodzi hybrydowej, osoby zaginionej na obszarze wodnym, pod okiem trenera Jerzego Hermy.
Lokalizacja przez psa płetwonurka.
W każdej złożonej akcji ratowniczej istota jej powodzenia jest zaangażowanie i dobra współpraca między służbami. Bardzo ważna role odgrywają pozytywne relacje między ratownikami z różnych jednostek. Tego typu działania maja na celu przede wszystkim poznanie wewnętrznych procedur i pracy innych jednostek, dla lepszego efektu wspólnych działań.
Bardzo dziękujemy wszystkim osobom biorącym udział i zaangażowanym w organizacje ćwiczeń. Liczymy na dalszą owocną współpracę między jednostkami.
Jak i w życiu tak i w ratownictwie najważniejsze są plecy z Wami są takie szerokie, że w wodę i ogień niestraszne nam wejście! Dziękujemy!
Fot. Fotografia Ratownicza Jacek Krawczyk

 

 

Wesprzyj

MWOPR w Oświęcimiu jest stowarzyszeniem, posiadającym blisko 200 czynnych członków. Zdecydowana większość zrzeszonych to ratownicy wodni.


Jaką kwotę chcesz wpłacić?